Scotiabank CONCACAF U-13 Champions League: August 5, 2017 (Recap)
SHARE THIS ARTICLE

Liga Municipal Boca del Rio’s Isaias Violante Romero (pictured) celebrates after scoring one of his two goals in the Scotiabank CONCACAF U-13 Champions League on August 5, 2017, in Toluca, Mexico.

TOLUCA, Mexico – The 2017 Scotiabank CONCACAF U-13 Champions League opened Saturday with eight games at the Federación Mexicana de Fútbol’s headquarters in Toluca, Mexico.

Here are some of the highlights:

- Isaias Violante Romero scored two goals in Liga Municipal Boca del Rio’s 3-1 win over Portmore United.

- Victoria rallied to overcome Plaza Amador, 2-1, with a pair of goals in the last 13 minutes.

- A Joseph Steven Cruz Chavarria goal five minutes into the second half helped Real Esteli to a 1-0 win over defending champion San Salvador.

- Universidad Cantera Norte topped Toronto FC, 1-0, on Miguel Angel Carreon Medel’s last-minute goal.

- Nathaniel Carrim scored with six minutes left in normal time to give Police FC a 1-1 draw with San Salvador.

- Herediano got a brace from Sebastian Salas Rodriguez to defeat Vancouver Whitecaps FC, 3-0.

The third annual invitational tournament, featuring 16 of the region’s top under-13 clubs representing 10 different CONCACAF Member Associations will conclude with the match for third place and final on August 12.

El Salvador’s Santa Ana, which defeated Comunicaciones in the 2016 final (0-0, 5:4 pens), is the defending champion.

Highligts day one 

 

2017 SCOTIABANK CONCACAF U-13 CHAMPIONS LEAGUE
Toluca, Mexico
August 5-12, 2017

FIRST ROUND -- RESULTS, TABLES & REMAINING GAMES
* all games 60 minutes in duration

GROUP A
August 5, 2017
Liga Municipal Boca del Rio 3, Portmore United 0
Isaias Violante Romero 3’, 5’; Victor Martinez Garcia 27’

Victoria 2, Plaza Amador 1
Jarvin Jared Diaz Henriquez 47’; Jose Raul Garcia Gonzales 56’ / Emanuel de Jesus Casquez Iglesias 17’

(Games Played-Wins-Draw-Losses-Goals For-Goals Against- Points)
Liga Municipal Boca del Rio (Mexico) 1-1-0-0-3-0-3
Victoria (Honduras) 1-1-0-0-2-1-3
Plaza Amador (Panama) 1-0-0-1-1-2-0
Portmore United (Jamaica) 1-0-0-1-0-3-0

August 6, 2017
10:00 Victoria v Liga Municipal Boca del Rio
14:00 Plaza Amador v Portmore United

August 7, 2017
12:00 Liga Municipal Boca del Rio v Plaza Amador
14:00 Portmore United FC v Victoria

GROUP B
August 5, 2017
Universidad Cantera Norte 1, Toronto FC 0
Miguel Angel Carreon Medel 59’

Santa Ana 0, Real Esteli 1
Joseph Steven Cruz Chavarria 35’

(Games Played-Wins-Draw-Losses-Goals For-Goals Against- Points)
Real Esteli (Nicaragua) 1-1-0-0-1-0-3
Universidad Cantera Norte (Mexico) 1-1-0-0-1-0-3 
Santa Ana (El Salvador) 1-0-0-1-0-1-0
Toronto FC (Canada) 1-0-0-1-0-1-0

August 6, 2017
10:00 Real Esteli v Toronto FC
14:00 Santa Ana v Universidad Cantera Norte

August 7, 2017
12:00 Universidad Cantera Norte v Real Esteli
14:00 Toronto FC v Santa Ana

GROUP C
August 5, 2017
Pioneros Cancun 0, Alajuelense 1
Dylan Stuart Crephead Salazar 42’ pen

Police FC 1, San Salvador 1
Nathaniel Carrim 54’ / Edson Rene Martinez Raymundo 7’

(Games Played-Wins-Draw-Losses-Goals For-Goals Against- Points)
Alajuelense (Costa Rica) 1-1-0-0-1-0-3
Police FC (Trinidad & Tobago) 1-0-1-0-1-1-1
San Salvador (El Salvador) 1-0-1-0-1-1-1
Pioneros Cancún (Mexico) 1-0-0-1-0-1-0

August 6, 2017
12:00 San Salvador v Alajuelense
12:00 Police FC vs Pioneros Cancun

August 7, 2017
10:00 Alajuelense v Police FC
12:00 Pioneros Cancun v San Salvador

GROUP D 
August 5, 2017
Fuerza Naranja 0, Chicago Fire 1
Maximiliano Ibarra 44’

Herediano 3, Vancouver Whitecaps FC 0
Sebastian Salas Rodriguez 8’, 11’; Sebastian Marin Nuñez 16’

(Games Played-Wins-Draw-Losses-Goals For-Goals Against- Points)
Herediano (Costa Rica) 1-1-0-0-3-0-3
Chicago Fire (USA) 1-1-0-0-1-0-3
Fuerza Naranja (Mexico) 1-0-0-1-0-1-0
Vancouver Whitecaps FC (Canada) 1-0-0-1-0-3-0

Sunday, August 6, 2017
10:00 Herediano v Fuerza Naranja
12:00 Vancouver Whitecaps FC v Chicago Fire

Monday, August 7, 2017
10:00 Chicago Fire v Herediano
10:00 Fuerza Naranja v Vancouver Whitecaps FC

KNOCKOUT SCHEDULE
*Match start times listed in local time

Wednesday, August 9, 2017 - Quarterfinals
10:00 First Place Group A vs Second Place Group B
10:00 First Place Group C vs Second Place Group D
12:00 First Place Group D vs Second Place Group C
14:00 First Place Group B vs Second Place Group A

Friday, August 11, 2017 – Semifinals
10:00
12:00

Saturday, August 12, 2017 – Third Place Match & Final
10:00
12:00

RELATED NEWS YOU'LL LIKE